Az építkezés nem kell, hogy stressz legyen

Építkezz okosan

Építkezz okosan

Lakásergonómia építész szemmel

Mekkora egy ideális családi ház?

2024. október 11. - Kulcsrakészház

Az első találkozáskor gyakran szembesülök azzal, hogy az ügyfelek túlméretezett otthonokban gondolkodnak. Hatalmas nappalikat, tágas hálószobákat és óriási dolgozószobákat álmodnak meg. Amikor összeadom a négyzetmétereket és kiszámolom a költségeket, általában kiderül, hogy az elképzelt ház ára messze meghaladja a rendelkezésre álló keretet.

De nem csak a pénz miatt javaslom a kisebb tereket. Tapasztalatból tudom, hogy az óriási házakban szétszóródik a család, elvész az intimitás. Korábban én is nagyobb otthont építettem magunknak, de rájöttem, hogy a hatalmas tereket nehéz lélekkel megtölteni. A gyerekek szinte eltűntek a házban, a vendégekkel pedig alig tudtunk beszélgetni a tágas nappaliban. Most feleakkora házban élünk a feleségemmel és négy gyermekünkkel. A 102 négyzetméter nem sok, de legalább együtt vagyunk. Megtanultam, hogy nem a méret számít, hanem az, hogy otthonosan érezzük magunkat és közel legyünk egymáshoz.

beauty_skincare_-2.png

De akkor mekkora legyen egy ideális otthon?

Ha reális méretekben gondolkodunk, egy átlagos családi ház nappaliját 30-35 négyzetméteresre, a hálószobákat 12-16 négyzetméteresre, a dolgozószobát pedig 10-12 négyzetméteresre érdemes tervezni. Ezekkel a méretekkel kényelmes, de nem túlméretezett otthont alakíthatunk ki, ami nem csak pénztárcabarát, de a családi életet is jobban szolgálja.

A nappali és az étkező összekapcsolása még mindig népszerű, bár az amerikai konyha divatja lassan lecseng. A feleségek általában aktívabban részt vesznek a tervezésben, míg a férjek inkább a garázs és a tárolóhelyek iránt érdeklődnek. Érdemes a nappalit úgy kialakítani, hogy ne legyen egyszerű téglalap alakú. Az üvegfelületek aránya kulcsfontosságú: a helyiség alapterületének legalább 1/8-a legyen ablak, de nappali esetében ennél több ajánlott. A nagy üvegfelületek vizuálisan megnövelik a teret. A magas belmagasság ma már kevésbé divatos, főleg az energiaköltségek miatt.

Az ülőgarnitúra elhelyezése kulcsfontosságú a nappaliban. A család általában szeretné egyszerre látni a kandallót, a tévét és a kilátást, de ez egy pozícióból nehezen megoldható. Gyakran a kandalló háttérbe szorul, sokszor csak díszként szolgál. A tv általában győztesen kerül ki ebből a versenyből, az ülőgarnitúra elé kerül, mivel a panoráma jelentősége idővel csökken.

3_3.png

Az étkező átmenetet képez a konyha és a nappali között. Ideális, ha két irányból kap természetes fényt, ami minden helyiségre igaz, hiszen a fény játéka kellemes hangulatot teremt. Az asztal mérete a család nagyságától függ, sokan nagyobb, 12-18 fős asztalt igényelnek. A székek kényelmes használatához legalább 3,5 méter széles helyiség szükséges. A körasztalt én kevésbé preferálom, mert az veszi el a legtöbb helyet.

A konyha tervezésénél számos szempontot kell figyelembe venni. Sokan kérnek bárpultot a konyha és az étkező közé, ami általában 120 cm magas és legalább 40 cm széles. Ez vizuálisan elválasztja a két teret, és ideális esetben 120 cm távolságra van a konyha falától. A konyhapult jellemzően 85 cm magas és 60 cm széles. Bár az amerikai sorozatok miatt népszerű, a konyhaszigetet nem javaslom. Helypazarló és megtöri a munkafolyamatot, hiszen át kell emelni a forró edényeket a közlekedő téren. Fontos, hogy a főzőlap mellett folyamatos munkafelület legyen.

A kamra vagy spájz egyre fontosabbá válik. Sokan kérik, és egyre nagyobb méretben, mert mindenki tartalékol. Ez a tendencia a gázválság óta erősödött fel, ahogy a kandallók népszerűsége is. Régebben ezek inkább nosztalgikus elemek voltak, de ma már praktikus célt szolgálnak. A kamrák mérete akár a 6 négyzetmétert is elérheti, hogy elegendő élelmiszert lehessen tárolni esetleges gazdasági nehézségek esetén.

6_1.png

A terasz kialakítása kulcsfontosságú kertes házaknál. Különösen az étkezőterasz, amely fedett, és ideális esetben a konyha, étkező vagy nappali közelében helyezkedik el. Javasolt mérete legalább 12 négyzetméter, hogy kényelmesen elférjen rajta egy 6 személyes étkezőasztal.

A hálószobáknál fontos, hogy önálló közlekedőből nyíljanak. A közlekedő minimum 110 cm széles legyen, hogy két ember kényelmesen elférjen egymás mellett. A gyerekszobáknál érdemes rugalmas megoldásban gondolkodni: kezdetben egy nagyobb tér, amit később válaszfalakkal lehet felosztani. Ha lehetséges, érdemes külön gyerekfürdőt és gardróbot is kialakítani.

A szülői háló általában 12 négyzetméteres, két éjjeliszekrénnyel és egy franciaággyal. Fontos, hogy innen nyíljon a felnőtt gardrób és fürdőszoba is.

4_2.png

Természetesen ezek csak a főbb szempontok, amiket érdemes figyelembe venni egy családi ház tervezésénél. Minden esetben az egyedi igényekhez és lehetőségekhez igazítom a terveket. Ha kíváncsivá tettelek, itt rengeteg általam tervezett otthonról találsz látványtervet.

 

Tippek telekvásárlás előtt

A telekvásárlás az építkezés első nagy lépése, és ezt a legtöbben elég gyorsan, talán mondhatjuk úgy is, hogy kicsit átgondolatlanul elkapkodják. Sokakat elvisz az érzelem, mert első látásra beleszeretnek egy helybe, és szinte már maguk előtt is látják álmaik házát. Pedig a telekvásárlást inkább praktikus szempontok szerint kellene megejteni, hiszen nagyon sok buktatója lehet egy rosszul kiválasztott telken való építkezésnek. Ezért, hogy ne ess ebbe a hibába, összefoglaltuk a legfontosabb pontokat.

2_1.png

TELEK JOGI HELYZETE

Tulajdoni lap: Ellenőrizd a tulajdoni lapot, hogy tisztában légy a tulajdonosi viszonyokkal, esetleges terhekkel (például jelzálog, szolgalmi jogok). Előfordulhatnak olyan tényezők is, amik nem szerepelnek a tulajdoni lapon, pl: örökségvédelmi helyszín, ez milliós többlet kiadást is jelenthet. A helyszíni szemle során egy szakértő szem többet lát, mint amit a laikus lát vagy a tulajdoni lap mutat.

Övezeti besorolás: Győződj meg róla, hogy a telek milyen övezeti besorolás alá esik (lakóövezet, üdülőövezet, stb.), mert ez befolyásolja például az 5 vagy 27%-os áfa mértékét, illetve nézd meg a beépíthetőségi előírásokat (pl: LKSZ3, stb.) Oldalhatáros vagy szabadonálló? Magastetős vagy lapostetős? Az emeletek száma, a pince mérete, a kertben burkolható felületek nagysága, stb. mind fontos szempontok, hogy a választott telken vajon felépülhet-e az álmaid otthona.

Építési engedélyek: Tájékozódj az építési szabályokról, korlátozásokról és lehetőségekről a helyi önkormányzatnál.

Telek mérete: Sajnos ritkán egyezik a térképmásolaton feltüntetet jogi telekhatár a valós helyzettel. Az évtizedekkel ezelőtt hibásan kimért telkek vagy a szomszéd kerítése mind okozhatják a telek méretének torzulását, ami befolyásolhatja az értékét és a beépíthetőségét is.

A TELEK FIZIKAI JELLEMZŐI

Talajminőség: Amennyiben az adott területen nincs hasonló épület vagy a telek új parcellázású érdemes mérlegelni a talajmechanikai szakvélemény igénylését. Elsőre felesleges kiadásnak tűnhet (kb 200-300e Ft), de később milliókat spórolhatsz vele az alapozásnál vagy vízszigetelésnél. Ellenőriztesd a talajminőséget, hiszen a talaj minősége határozza meg az alapozást, ez pedig jelentősen befolyásolhatja az építési költségeket.

Domborzat és vízelvezetés: Vizsgáld meg a telek domborzatát és vízelvezetési lehetőségeit, hogy elkerüld az esetleges felszíni víz vagy talajvíz problémákat.

3_2.png

Közművek: Győződj meg róla, hogy a telek elérhető közművekkel rendelkezik (víz, villany, gáz, csatorna), vagy hogy ezek bekötése lehetséges-e és hogy mennyibe fog kerülni. Nem mindegy, hogy a telek előtt vagy már a telken belül vannak a közművek, esetleg már merőórával felszereltek. Ezek is milliós költségek lehetnek.

Tájolás: Vizsgáld meg a telek tájolását, a benapozási paramétereket, a szomszédos épületek, növényzet árnyék hatását, és ne feledkezz meg arról, hogy az árnyékolás a különböző napszakokban, illetve az év különböző időszakaiban más és más… Egy épület energetikai mérlegét vagy hétköznapi nyelven a gazdaságos hűtés-fűtés költségét elsősorban nem a gépészeti berendezések vagy a hőszigetelések vastagsága, hanem a jó tájolás és az építész által annak optimális kihasználása jelenti. Ezek is milliókat jelenthetnek neked.

Ha szükséged lenne további tanácsra, kérd ingyenes konzultációnkat.

 

Építkezési trendek, melyeket ideje lenne elfelejteni

Kishazánkban az elmúlt évtizedekben számos építkezési trend vált népszerűvé, de nem mindegyik állta ki az idő próbáját. Most olyan divatos megoldásokat veszünk górcső alá, amelyeket talán nem ártana újragondolni. Célunk nem a kritika, hanem hogy együtt fedezzük fel a modernebb, fenntarthatóbb alternatívákat.

 

Mindent betonozzunk szemlélet

Emlékszem, amikor gyerekkoromban a nagyszüleim kertjében játszottam: minden tele volt fűvel, virágágyással, amiknek a helyét rengeteg helyen betonozott udvarok, műfüves kertek vették át.

5.png

Miért probléma ez?

  • Csökkenti a természetes vízelnyelést
  • Növeli a hősziget-hatást
  • Rontja az esztétikai megjelenést

TIPP: Válasszunk vízáteresztő burkolatokat, és ahol lehet tartsuk meg a kert, udvar természetes talaját.

Túlméretezett terek

Ki ne álmodott volna hatalmas nappalikról és óriás hálószobákról. De vajon tényleg szükségünk van ilyen hatalmas belső terekre?

4_1.png

Miért probléma?

  • Magasabb hűtési és fűtési költségeket okoz
  • Nehezebb a karbantartása
  • Kevésbé lehet otthonossá varázsolni

TIPP: Okos térkihasználás és multifunkcionális bútorok. Egy jól megtervezett 90 nm-es lakás sokszor kényelmesebb, mint egy rosszul kialakított 130 nm-es.

Átgondolatlan igények

Rengetegszer hallottam már ügyfeleinktől azt, hogy itt meg ott láttam ilyen meg olyan megoldást, és egyszerűen beleszerettem és én is ilyet akarok. Természetesen nincs azzal gond, ha építkezés előtt inspirálódunk, de a tapasztalatom szerint sokszor elvisznek minket az érzelmek.

6.png

Miért probléma?

  • Nem gondoljuk át a saját igényeinket, és nem annak megfelelően tervezzük meg a helyiségeket.
  • Ha egy hirtelen jött divatot akarunk utánozni, valószínűleg csalódottak leszünk, ha a következő évben már más lesz trendi. Házat jó esetben nem évente szoktunk építtetni.

TIPP: Igények alapos átgondolása, és őszinteség. Kivel? Velünk, építészekkel, hiszen csak akkor tudunk időtálló tereket tervezni, ha pontosan ismerjük az igényeket.

Mindent egybe

Gyakran előfordul, hogy egy-egy utazás során egy szállodában meglátunk egy nem szokványos megoldást, amibe beleszeretünk. Pl. amikor a hálószoba egybeépül a fürdővel, vagy épp csak egy üvegfal választja el a mosdót az ágytól. 

3_1.png

Miért probléma?

  • Ami működhet egy nyaralás alatt, az nem biztos, hogy nagyon jó ötlet állandóan az otthonukban.
  • A mellékhelyiségek, fürdők kiépítésénél ne csak a designt, hanem a praktikumot is vegyük figyelembe.

TIPP: Ha extravagáns megoldásokhoz ragaszkodunk, akkor válasszunk inkább egy merészebb dekorációt, és kerüljük azokat a megoldásokat, melyektől a családunkból akárcsak egy valaki kevésbé érzi magát komfortosan. Ha mégis a nyitott terek mellett döntünk, akkor is gondoskodjunk okos térelválasztó ötletekről, falba süllyeszthető tolóajtókról, hogy igény esetén mégiscsak el lehessen szeparálni a tereket.

 

Ha építkeznél, és szükséged lenne építészeti tervezésre, akkor nézd meg a referenciáimat, inspirálódj, és gyere el hozzám egy ingyenes tanácsadásra. 

 

Az okos otthon forradalom

Milyen technológiát érdemes beépíteni az új családi házunkba?

Ha mostanában tervezed felépíteni leendő otthonod, akkor egyértelmű, hogy már nem csupán az a cél, hogy 4 fal és egy tető épüljön fel, hanem, hogy egy intelligens és kényelmes otthont teremts a családod számára. Az okos otthon technológiák, melyek néhány évtizede még csak futurisztikus elképzelések voltak, mára már alapvető berendezései egy otthonnak.

1.png

Okos biztonsági rendszerek: a nyugalom új szintje
A biztonság mindenki számára elsődleges fontosságú, így nem kérdés, hogy erre nagy hangsúlyt kell fektetnünk. Azonban ezek már nem csupán riasztók, hanem szofisztikáltabb megoldások.
Intelligens kamerák: Ezek a kamerák már nemcsak rögzítenek, hanem arcfelismerő technológiával is rendelkeznek, így ha valaki ismeretlen közelít az otthonodhoz, a rendszer automatikusan figyelmezet téged.
Okos zárak: A kulcsok is lassan feleslegessé válnak. Az ujjlenyomat-olvasóval vagy mobilalkalmazással működő zárak nemcsak kényelmesebbé teszi az életet, hanem információt is nyújtanak arról, hogy ki és mikor lép be az otthonunkba. Bár lehet, hogy az iskolából épp lógni kívánó teenager gyerek nem fogja díjazni ezt az ötletet.
Mozgásérzékelő világítás: Az intelligens kültéri világítás nemcsak energiatakarékos, de extra biztonságot is jelent a hívatlanul érkezőkkel szemben.

3.png

Energiahatékony megoldások: zöldebb jövő, alacsonyabb számlák
Az energiahatékonyság nemcsak környezetbarát, de hosszú távon jelentős megtakarítást is jelent. Egy új otthonba beépített okos energiamenedzsment rendszerek forradalmasítják az energiafelhasználást.
Okos termosztátok: Ezek a készülékek tanulnak a szokásainkból, és automatikusan szabályozzák a hőmérsékletet, optimalizálva az energiafelhasználást és a kényelmet.
Napelemes rendszerek: Az építkezés során beépített napelem rendszer nemcsak esztétikusabb, hanem hatékonyabb is lehet. Emlékezzünk csak vissza a közelmúlt eseményeire, amikor a gáz ára az egekbe szökött. Nem lenne ilyenkor megnyugtatóbb, ha saját magunk állítanánk elő a számunkra szükséges energiát?
Intelligens árnyélokástechnika: Az automatizált redőnyök és árnyékolók nemcsak a hőmérsékletet szabályozzák, de a természetes fény optimális kihasználásával az energiafogyasztást is csökkentik.

2.png

Kényelmi funkciók: tegyük az életünket könnyebbé
Legyünk őszinték, ha okos otthont tervezünk, az nemcsak azért van, hogy a ház hatékonyságát növeljük, hanem azért is, hogy nagyban növeljük a komfortérzetünket.
Hangvezérelt asszisztensek: Tegye fel a kezét, akivel még egyszer sem fordul elő, hogy lakáson belül nem találta meg egy távirányítót, mert az szőrén-szálán „eltűnt”. Úgy látom, senki sem jelentkezik....Igen, de nemcsak emiatt lenne egyszerűbb, ha mindent a hangunkkal irányíthatnánk. A világítástól kezdve a zenén át a fűtésig.
Okos konyhai eszközök: Az intelligens hűtőszekrények nemcsak az élelmiszer-pazarlásban segíthetnek, hanem a bevásárlást is könnyebbé tehetik, amikor időben jelzik nekünk, hogy melyik élelmiszert kell újra vásárolni.
Automatizált takarítás: A robotporszívókról ne feledkezzünk meg, amik csendben kitakarítják helyettünk a lakást, miközben akár mi otthon sem vagyunk. És nem kell attól sem tartani, hogy a kutyával egy idő után nem lesznek barátok.

4.png

Az okos otthon technológiák beépítése egy új családi házba nem csupán trend kérdése: ez egy egyfajta befektetés is a jövőbe. Növeli az otthon értékét, javítja az életminőséget, és hosszú távon jelentős megtakarítást is eredményezhet.


Igaz, egy-két ötlet lehet, hogy pillanatnyilag még nagyon távolinak tűnik, de rohamosan rohanunk egy olyan élet fele, ahol ezek már alap dolgok lesznek. Az okos otthon nemcsak egy ház, hanem egy életmód, egy lépés a jövő felé.

Ha építkeznél, és segítségre lenne szükséged, keress bátran minket. 

 

süti beállítások módosítása